Son güncellenme :06.10.2018 13:38

PENDİK, TEKNOLOJİ VE BİLİMİN BAŞKENTİ OLACAK

Pendik’te yayın yapan yerel basın mensupları olarak ilçede gerçekleştirilen yatırımları yerinde görmek için yaptığımız Pendik turumuzun bir bölümüne katılan Belediye Başkanı Kenan Şahin, Pendik gençliği için yapılan yatırımlarla Pendik’in teknoloji, mesleki eğitim ve bilimin başkenti konumuna geldiğini ifade etti.

Pendik’te yayın yapan yerel basın mensupları olarak ilçede gerçekleştirilen yatırımları yerinde görmek için belediye basın yayın müdürlüğü personeliyle yaptığımız Pendik turumuzda özellikle Pendik Gençlik Kampı, Çamlık Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Esenler Şehit Yalçın Aran Spor Kompleksi ve Batı Mahallesi’ndeki Engelsiz Atölyesi’nde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında önemli bilgiler edindik.

Toplamda 2 bin 800 metrekarelik kullanım alanına sahip, ibadet bölümünün yanı sıra derslikler, kütüphane, dernek odası ve çay ocağı da bulunan projesi Pendik Belediyesi tarafından çizilen Ahmet Yesevi Mahallesi Amine Hatun Camii ziyaretiyle başlayan Pendik turumuz, kısa bir süre önce yapılımı tamamlanarak hizmete giren Kurna Gençlik Kampı ziyaretiyle devam etti.

Doğayı seven gençler için Kurna Gençlik Kampı

Pendik Belediyesi’nin ilçedeki gençlere yönelik yatırımları arasında ilk sıralarda yer alan Kurna Mahallesi’nde ormanın yanı başında hizmete giren Kurna Gençlik Kampı, 12-16 yaş aralığındaki gençlerin, doğayla iç içe konaklama, spor, sanat ve kültürel etkinlik alanları bulunan güzide bir tesis olarak dikkat çekiyor. 96 kişi kapasiteli tesiste, okçuluk, plaj voleybolu ve futbol sahasının yanı sıra 1.700 metre uzunluğunda doğa yürüyüşü parkuru da bulunuyor. Duş yerleri, yemekhane ve mescidin bulunduğu kamp alanında, gençlerin birbirinden heyecanlı yarışmalara ve eğlenceli etkinliklere katılarak kendilerini deneme şansı bulacağı Macera Parkuru da önümüzdeki aylarda hizmete girecek.

En kapsamlı engelli eğitim ve rehabilitasyon merkezi

Pendik Belediyesi’nin tüm engelli gruplarına ve ailelerine hizmet vermek üzere inşa ettiği Çamlık Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, müzikten kilim yapımına 12 ayrı branşta açacağı ücretsiz özel eğitim kurslarıyla en az yüzde 40 engeli bulunan gençler ve aileleri için hizmet vermeye başladı.

Tesisle ilgili bilgi veren Çamlık Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Sorumlusu Sadi Aktaş, “Türkiye’nin engellilere yönelik en kapsamlı merkezlerinden biri olan tesiste, kurslarla engellilere sosyalleşmenin yanı sıra mesleki beceri ve hobi kazanma olanağı sunulacak. Her bir branş için usta öğreticiler özel öğretim öğretmeni eşliğinde öğrencilere eğitim verilecek kurslara Pendik’te yaşayan ve en az yüzde 40 engelli raporu olan 16 yaş ve üzeri tüm vatandaşlar başvuru yapabilecek. Öğrenciler her branş için mentalreterdasyon, otizm, down ve ortapedik engel gruplarına ayrılarak ayrı sınıflarda eğitime tabi tutulacak. Zihinsel engelliler için öz bakım becerisi olan ve grup eğitimine uygun bireyler tercih edilecek. Vatandaşların ulaşımı ücretsiz servisle sağlanacak. Rehabilitasyon ve terapi hizmetleri de verilen tesiste, dil terapisi, duyu bütünleme, özel eğitim destek, hidroterapi, fizyoterapi, sporla terapi hizmeti de yine ücretsiz olarak sunulacak.” dedi.

Teknoloji, mesleki eğitim ve bilimin başkenti Pendik

Esenler Şehit Yalçın Aran Spor Kompleksi’nde basın mensuplarıyla buluşan Belediye Başkanı Kenan Şahin, kısa süreli sohbette, gençlerin ve öğrencilerin eğitimi için yapılan nitelikli yatırımlarla Pendik’in kısa bir süre içerisinde teknoloji, mesleki eğitim ve bilimin başkenti olarak anılmaya başlayacağını ifade etti.

Anaokulundan üniversiteye kadar öğrencilerin ve gençlerin teknoloji ve bilimle iç içe olmasını arzuladıklarını söyleyen başkan Şahin, “Gençlerimizin teknolojik ve bilimsel açıdan kendilerini yetiştirebilmeleri için tüm imkanlarımızı seferber ederek teknoloji, mesleki eğitim ve bilime yatırım yapıyoruz. Okullardaki bilim kulüpleri ve tesislerimizdeki bilim ve teknoloji merkezleri ile gençlerimizin bu yönde en iyi eğitimi almasına olanak sağlıyoruz. Çalışmalarımızla eğitim konusunda Türkiye’nin örnek aldığı Pendiğimiz, teknoloji, mesleki eğitim, bilim ve sanat alanında da Türkiye’nin örnek aldığı bir ilçe olacak” dedi.

Yorumlar kapatıldı.