Son güncellenme :06.11.2018 16:06

“PENBANG” BİLİM ŞENLİĞİ BAŞLADI

Pendik Belediyesi, Pendik Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliklerini Destekleme Programı’nın açılışı 5 Kasım Pazartesi günü, Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı.

Pendik Kaymakamı İlhan ÜNSAL, Belediye Başkanı Kenan Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin yoğun bir katılımıyla açılışı gerçekleşen PENBANG (Pendik Bilimi Anlayan Gençlik) Bilim Şenliği’nde, TÜBİTAK 4007 adıyla uygulanan proje hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu. Konuşmaların ardından öğrenciler  tarafından yapılan özel icatlar stantlarda sergilenerek, ilçe protokolü ve ziyaretçilere tanıtıldı. 

Stantları tek tek gezerek, öğrencilerin projelerini inceleyen kaymakam İlhan Ünsal, belediye başkanı Kenan Şahin ve milli eğitim müdürü Aytekin Yılmaz, öğrencileri tek tek tebrik etti.

Proje Özeti: Projede, okullarda bilimsel çalışmalar için ihtiyaç duyulan motivasyonun artırılmasına yüksek katkılar sağlamak hedeflenmiştir. Bu hedefe, proje ismindeki BANG (patlama) ile de mecazi çağrışım yapılması düşünülmüştür. Hedef kitle olan ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde akademik çalışmaya yatkın öğrencilere, bilimsel araştırma ve uygulama süreçleri, atölye ve laboratuvar çalışmaları yoluyla aktarılmıştır. Proje sonunda, çevreyi daha nitelikli gözlemleyebilen ve güçlü sorularla neden-sonuç ilişkisi kurabilen, çözüm odaklı düşünebilen öğrenciler oluşmuş ve bu etki öğrenciler arasında yaygınlaştırılmıştır. Projede 52 öğretmen ve 490 öğrenci aktif rol almıştır. Proje süresince 5 etkinlik planlanmış ve uygulanmıştır:

Etkinlik 1: · İlkokul, ortaokul ve liselerden seçilen 180 öğrenciye, gruplar halinde, Fen Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Kodlama ve 3D Modelleme temalarında 48’er saat eğitimler verildi. · Belirlenen gruplara sosyal becerilerin gelişimi için yaşa göre oluşturulan seviye gruplarıyla iletişim ve motivasyon etkinlikleri gerçekleştirildi.

Etkinlik 2 : · Lider ve rehber öğretmenler eşliğinde okul laboratuvar ve atölyelerinde 53 deney ve uygulama yapıldı. Oluşan dijital arşiv, internet üzerinden paylaşılarak müfredatlarda amaçlanan kazanımlara destek olundu.

Etkinlik 3 : · Proje ortağı 5 üniversiteye 40 kişilik öğrenci grupları halinde ziyaretler yapıldı.

Etkinlik 4 : · Okul eğitim dönemlerinde ve bilim şenliği günlerinde halka açık 11 adet bilim söyleşileri gerçekleştirildi.

Etkinlik 5 : · 5,6 ve 7 Kasım 2018 tarihlerinde kent meydanında bilim şenliği gerçekleştiriliyor. Okullarda yapılan deney ve uygulamaların, proje ortağı üniversitelerin etkinliklerinin tanıtımları yapılıyor.

 

Yorumlar kapatıldı.