Son güncellenme :10.09.2018 17:42

Anasayfa > GALERİ, Genel, Güncel Haberler, GÜNDEM, Kartal, KÜLTÜR-SANAT, Manşet, Pendik, Sağtaraf Haberler, Tuzla > IŞIKDAĞ; ‘GAZETECİLER HAKETTİĞİ SAYGIYI KAZANACAK’

10.09.2018 Pts, 17:42

IŞIKDAĞ; ‘GAZETECİLER HAKETTİĞİ SAYGIYI KAZANACAK’

AYGAD (Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti) Olağanüstü kongresini gerçekleştirdi. Tek liste ile gidilen seçimde üyelerin tamamının oyunu alan Gazeteci Ahmet Işıkdağ AYGAD’ın yeni başkanı oldu. Işıkdağ, yaptığı konuşmada gazetecilerin hakettiği saygıyı kazanacağını söyledi.

Sultanbeyli’deki AYGAD merkezinde gerçekleşen kongre, AYGAD üyesi gazeteci Selahattin Şimşek’e yapılan silahlı saldırının kınanmasıyla başladı. Divan kuruluna Türkay Demir, Selahattin Oğul ve Şengül Özsoy seçildiler. Bir önceki yönetimden kaynaklı ciddi sıkıntılar yaşayan AYGAD’ın ayakta kalabilmesi için yönetimine vekâleten başkanlık yapan Ahmet Işıkdağ, gerçekleştirilen kongrede oy birliği ile başkanlığa seçildi. Yeni seçilen yönetimle AYGAD’ın yaşadığı sıkıntıların ortadan kaldırılması ve gazetecilerin mesleklerini icra ederken yaşadığı sıkıntıları birlik içinde atlatacağı hedeflendi. Birçok gazetecinin katıldığı kongreye Belediye Başkan Yardımcısı Muhammed Çimen de katıldı.

“ÜZERİME DÜŞEN GÖREVİ LAYIKIYLA YERİNE GETİRECEĞİM”

Bu güne kadar üyesi olarak üzerine düşen bütün görevleri hiç tereddüt etmeden yaptığını ifade eden Başkan Işıkdağ, “2015 Aralığında yaptığımız kongrenin akabinde yaptığımız ilk yönetim kurulu toplantısında sıkıntılar çıktı. Bu güne kadar yaşanan sıkıntıları gidermek için atılan adımlar maalesef ki yetersiz kaldı. Bir önce ki yönetimde üzerime ne düştüyse, bana ne görev verdiyse yürüyerek değil koşarak en iyi ve verimli bir şekilde yerine getirdim. Çünkü yapacağım her hizmetin kurumum ve mesleğim için fayda sağlayacağına inandım. ” dedi.

“HER TÜRLÜ ZORLUĞUN ÜSTESİNDEN GELECEK GÜCÜMÜZ VAR”

Birliğin ve beraberliğin yaşanacak her zorluğu aşabilecek güce sahip olduğunu söyleyen Başkan Işıkdağ, “ hayat geriye doğru anlaşılır, ileriye doğru yaşanır “ bu nedenle son olağan genel kurulumuzdan bu güne bir değerlendirme yapmamız önemlidir. Bugün burada hangi konuyu gündeme getiriyorsak emin olun her birinin üstesinden gelecek gücümüz de azmimiz de vardır. En özet haliyle, 2015 yılında yapmış olduğumuz genel kurulun ardından güzel işler de yapıldı ancak ülke siyasetinde kaos ve yoğun siyasi gündem ile yeterli randıman elde edemediğimiz bir dönem geçirdik” dedi.

AYGAD İLK KEZ BAĞIMSIZ BİR MERKEZE KAVUŞTU

Işıkdağ, AYGAD’a üye olduğu andan itibaren maddi ve manevi hiçbir desteği esrigemediğinin altını çizerek, “Mevcut yönetimimizin belli nedenlerden dolayı çalışamaz duruma gelmesi sebebiyle de 6 ay önce Yönetim Kurulu üyesi arkadaşların önerisi üzerine AYGAD’ın sağlıklı yürüyebilmesi için vekâleten çalışmaları ben yürüttüm. Bu süreçte, AYGAD kurulduğundan bugüne ilk defa bağımsız bir merkeze kavuştu. Bir merkezde bulunması gereken tüm ekipmanları kendi imkanlarımla temin ettim. AYGAD’ın yeni merkezini üyelere tanıtmak ve istişare yapmak için bir kahvaltı programı tertipledim. Yerel basın sorunları ile ilgili çeşitli girişimlerde bulundum. Ben de tamamen kendi imkânlarımla şuan ki AYGAD’ merkezini oluşturdum. Zaman zaman yapım ve tadilat aşamasının fotoğraflarını çekerek yönetim kurulumuzdaki arkadaşlarla paylaştım. Yönetim kopukluğu nedeniyle AYGAD’ın merkezine hiçbir arkadaşımız destek vermedi. Ben kendi imkânlarımla yaptığım merkezin harcamaları 140 bin TL’yi buldu. Yaptığım harcamaları fatura ve makbuzlarıyla birlikte arkadaşlarıma sunabilirim.

 “YEREL BASININ HAK ETTİĞİ DEĞERİ ALMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”

Yerel Basını değersileştirmek isteyenlere karşı ciddi bir mücadele vereceklerini belirten Işıkdağ, “Birçoğunuz beni tanır, bilir, girişimci bir yapıya sahip olduğumu ve sorunlara akılcı çözüm üretebildiğimi gözlemlemişlerdir. Yerel basının saygın bir kimliğe kavuşması için ve hak ettiği kazanımları elde etmesi için sizlerin de desteğiyle mücadelemizi sürdüreceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Bizler kendimize gazeteci diyoruz. Gazeteci hayatta meydana gelen olayların doğru veya yanlış tarafını sorgulayabilen ve topluma bilgi akışını sağlayan, yeri geldiğinde kamuoyu oluşturan, aydın, entelektüel ve bilgi sahibi insanlardır. Eğer biz buysak neden hak etmediğimiz konumdayız? İşte bizim bunu sorgulamamız gerekir. Burada da iki temel konu önümüze çıkıyor. Ya bu demin bahsettiğim gazeteci tanımına girmiyoruz ya da küçük hesaplar peşinde koşmamızdan kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

 “KAYBEDİLMİŞ HAKLARIMIZI YENİDEN KAZANACAĞIZ”

Işıkdağ kongreye katılan üyelere derneğin amacı hakkında bilgi vererek, “sizlere çok büyük şeyler vaat etmiyorum. Ancak mesleğimizin saygınlığını, statüsünü ve kaybedilmiş haklarımızın yeniden kazanarak yasal bir çerçevede güvence altına alınabilmesi için gerek siyasi liderleri, gerek Ankara’yı sürekli bu konuda rahatsız edeceğimin, sonucunda da bu kazanımlara yeniden kavuşacağımızın teminatını veriyorum. Bu derneğin amacı kaybettiği kazanımlarını geri almak, yerel basının hak ettiği saygın kimliğini kazanmasında etkin bir rol üstlenmek ve basın ilan kurumundan hakkımız olanı almak için çabalamaktır” şeklinde konuştu.

 “MESLEĞİMİZİN VE KURUMUMUZUN AĞIRLIĞINI KORUYACAĞIZ”

Kimseye bireysel tavır almadığını ve yapılan bütün çalışmaların AYGAD’ın gelişmesi için olduğunu söyleyen Işıkdağ, “Eski yönetimde yer alan arkadaşlarıma yeni kurulacak olan yönetimde yer vermek için aramama rağmen çoğu yer almak istemedi. Yazdıklarımı da zoraki yazdım. Bizim amacımız kimseye bireysel tavır takınmak değil mesleğimizin ve kurumumuzun ağırlığıyla bir şeyler yapmaktır” ifadelerini kullandı.

“BU MESLEĞİN SAYGINLIĞINI KULLANAN HIRSIZLAR VAR”

Gazetecilikle uzaktan yakından ilişkisi olamayan art niyetli kişilerin kendilerine gazeteci diyerek mesleğin saygınlığına zarar verdiğini ifade eden Işıkdağ, bu kişilere tepki göstererek, “maalesef ki gazetecilik bilgisi ve becerisi olmayan kişiler, gazeteci kimliğine bürünerek toplumda herhangi bir meslek gurubundan veya herhangi bir oluşumda kendine yer edinemeyen insanlar bu mesleğin saygınlığını kullanarak kendilerine yer edinmeye çalışıyor. Bu meslekte yararlı olan herkese ihtiyaç var. Bu çatı altında kimse kendi kendisini ayırmadığı sürece hiç kimse dışarıda kalmayacak. Başarısız olduğum ve bu mesleğe yararımın olmadığını anladığım anda bırakmaya hazırım” dedi.

Yorumlar kapatıldı.