Son güncellenme :28.03.2019 14:06

GEDİK ÜNİVERSİTESİ ANA KAMPÜSÜ’NÜN TEMELİ PENDİK’TE ATILDI

Pendik’in ilk üniversitesi olan Gedik Üniversitesi Ana Kampüsü’nün temel atma töreni, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleşti. Açılışta konuşan Kurtulmuş, “Sanayi ve toplumla iç içe olmayan üniversitelerin ülkemize hiçbir faydası yoktur.” Dedi.

Pendik’in ilk üniversite kampüsü olan Gedik Üniversitesi Ana Kampüsü’nün temeli törenle atıldı. Törene, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Gedik Üniversitesi Mütevelli Heyeti ve Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, AK Parti Pendik Belediye Başkan Adayı Ahmet Cin ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Şeyhli Mahallesi’nde Sabiha Gökçen Havalimanı’na 6 km mesafede 75 bin m2 alana kurulacak kampüs; eğitim, araştırma, sosyal, kültürel ve spor alt yapısına sahip olacak. Kampüste Fakülteler, Enstitüler, Araştırma Uygulama Merkezleri ve AR-GE laboratuvarları yer alacak.

KURTULMUŞ, “SANAYİ VE TOPLUMLA İÇ İÇE OLAN ÜNİVERSİTELER İSTİYORUZ”

Gedik Üniversitesi Pendik Ana Kampüsü Temel Atma Töreni’nde konuşan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, ‘Biz üniversitelerin sanayi ve toplumla iç içe olmasını istiyoruz. Artık toplumdan kopuk, sanayi ile işi olmayan, Türkiye’nin gelişmesinde katkısı olmayan üniversiteler olmaz. Dolayısıyla hem kendi aralarında yarışmaları hem de toplumu ileriye götürecek projelerle katkı sunacak üniversitelerin olması lazım. Üniversitelerimizin hem sayısının artmasını hem de üniversiteler arası rekabetin artarak kalitenin yükselmesini arzu ediyoruz. Burada yeni bir kampüs inşaatı yapılıyor. İnşallah burada pırıl pırıl çok sayıda gencimiz yetişecek. Hem fakültelerin hem de araştırma merkezinin çok değerli katkıları olacak.  Yaşayan üniversitelerin olması gerekiyor. Onun için bu kampüsün hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Geçtiğimiz dönemlerde kaçırdığımız, ıskaladığımız küresel rekabete ayak uydurma bakımından da bu sanayi 4.0’ı yakalayacağız. Yüksek teknolojinin verdiği imkanları kullanacağız. Ufku açık, gerçekten dünya ile rekabet edebilen yeni genç nesillerimiz vasıtasıyla Türkiye’yi çok daha ileriye götüreceğiz” ifadelerini kullandı.

GEDİK, ‘YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ”

2011 senesinde kurulan İstanbul Gedik Üniversitesi’nin birçok farklı kampüste eğitime devam ettiğini belirten Mütevelli Heyeti Başkanı Hülya Gedik ise; “Kampüs olarak Pendik’i seçtik çünkü sanayi kuruluşlarımız burada. Çeşitli yerlerde yatırımlarımız olmasına rağmen ana yatırımlarımızın birçoğu Pendik’te. Uzunca bir süredir de kampüsümüzün yapımı ile ilgili planlarımız ve projelerimiz vardı, nasip bugüneymiş. Çok heyecanlıyız. Öğrencilerimizin iyi bir eğitim öğretim yerine kavuşması, çeşitli faaliyetler içerisinde olabilmesi için büyük bir kampüse ihtiyaçları vardı. Biz de öğrencilerimize bunu sağlayacağız. Gedik, her zaman için yatırım yapan ve yatırım yaparak büyüyen bir kuruluştur. Sadece üniversitesine değil aynı zamanda Sakarya’da İkinci Organize Sanayi Bölgesi’ne de şu ana kadar 100 milyon dolarlık yatırım yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Yaptıklarımız ülkemizin malıdır mülküdür mantığı ile ilerliyoruz.” şeklinde konuştu.

UTKU, “ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME MERKEZİ KURULACAK”

Yaptığı konuşmada Haziran ayında yapılacak olan mezuniyet törenini bu ana kampüste gerçekleştirmek istediklerini kaydeden Rektör Prof. Dr. Zafer Utlu ise, ‘Özellikle mühendislik açısından önemli olan araştırma ve geliştirme merkezini ve laboratuvarlarımızı kuracağız. Bu bina tamamen mühendislik üzerine araştırma ve geliştirme yapabilecek şekilde konuşlandırılacak. Bu araştırma geliştirme merkezi bizim için çok önemli çünkü Gedik Holding bünyesinde bulunan fabrikaların araştırma geliştirme merkezlerinin de tamamını üniversitemize dahil edeceğiz. 3 yıl gibi kısa bir süre içerisinde diğer fakülteleri de buraya taşıyarak eğitim öğretimimize devam edeceğiz. Pera’da yeni bir kampüs yapıyoruz, o kampüste hukuk ve güzel sanatlar fakültesinin olacağını belirtti.

YEŞİL KAMPÜS OLACAK

Hedeflerinin, buradaki ana kampüs ile öğrencilere üniversite hayatını en güzel şekliyle yaşatmak olduğunu belirten Prof. Dr. Utlu, ‘Biz burada özellikle son teknolojiyi kullanacağız. Kampüs yaklaşık olarak 75 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilecek. Bin 500 kişilik futbol stadyumu, 2 tane farklı tenis sahası, kapalı spor sahası ve yüzme havuzları olacak. 8 binadan oluşan ve her bir fakülteyi içerisinde ayrı ayrı konumlandıracak olan fakülte binaları olacak ve bunun ötesinde çok ciddi bir sosyal alan oluşturacağız. Biz burayı yeşil kampüs olarak düşünüyoruz, kendi kendini yönetebilen ve üretebilen bir kampüs olarak değerlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

KAYA, “SOSYAL, KÜLTÜREL VE EDEBİ NOKTADA DAHA ÇOK GAYRET ETMEMİZ GEREKİYOR”

AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya ise “1995 yılında kampüsün hemen karşısında bulunan viyadüğün temelini dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte attık. Bugün ise Pendik’e üniversite kampüsü kazandırıyoruz. Ben bu ilçenin çocuğuyum, bu ilçede büyüdüm. Çocuklarım, torunlarım bu ilçede. Bir üniversite kuruluyor, bence çok önemli, çok anlamlı. Türkiye’de yerel yönetimler için fiziki kalkınma tamamlanmıştır. Ama sosyal, kültürel ve edebi noktada daha çok gayret etmemiz gerekiyor. Bu üniversite de bunu başaracaktır.” dedi.

YENİ KAMPÜSÜN BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATACAĞINA İNANIYORUM

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ise konuşmasında şunları söyledi: “Halil Amca, çok güzel bir yola çıktı, ardından Hülya Hanım büyük bir gayretle, gerçekten çok büyük, başarılı bir üniversite ortaya koydu. Rektörlerimiz, öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz de Gedik Üniversitesi’nin bayrağını her geçen gün daha yukarılara taşıyor. Ben de çok şanslıyım. Üniversitenin temel atma töreni, belediye başkanı olduğum şu son günlerde büyük bir hatıra olarak hafızamda hep kazılı olacak. Gedik Üniversitesi’nin bundan sonra da başarısı için dua edeceğiz. Bu tesisin, üniversitenin, bu yeni kampüsün de büyük başarılara imza atacağına inanıyor, hayırlı olsun dileklerimle saygılar sunuyorum.” şeklinde konuştu.

CİN, “KAMPÜS, SANAYİ ALANINDA ÖNEMLİ KATKI SUNACAK”

AK Parti Pendik Belediye Başkan Adayı Ahmet Cin de “Bu tören esnasında Halil Bey’i (Gedik) anmamak olmaz. Pendik’imize sanayici olarak ve eğitim sektörüyle ilgili önemli hizmetleri olmuş değerli bir büyüğümüz. Ben kendisine Allah’tan rahmet diliyorum tekrar. Gedik Üniversitesi’nin yapmış olduğu bu hizmeti sanayiciler olarak da Pendikliler olarak da çok değerli bulduğumuzu ifade etmek istiyorum. Çünkü bizim yıllardan beri özlemini çektiğimiz, özellikle ara eleman bulma konusundaki sıkıntımıza da inşallah Gedik Üniversitesi’nin bundan önce olduğu gibi bundan sonra da katkı yapmaya devam edeceğine inanıyorum.” diye konuştu.

DUALARLA TEMELİ ATILDI

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a Hülya Gedik tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Tüm protokol mensuplarının kürsüye davet edilmesiyle toplu dua edildi. Duanın ardından Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un kürsüye getirilen butona basmasıyla İstanbul Gedik Üniversitesi yerleşkesinin temel harcı dökülmeye başlandı.

Yorumlar kapatıldı.