Son güncellenme :31.10.2018 12:59

ERYETİŞ’TE CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yıl dönümü, Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları bünyesinde eğitim veren Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi ve Nasibe Eryetiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde büyük bir heyecan ve coşkuyla kutlandı.

Balkanlar Koleji’nde Cumhuriyet Nöbeti

   Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi, bugün ve yarınlarımızın mimarı Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bizlere Cumhuriyet’i armağan edişinin 95. yıl dönümü, Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kampüsü’nde muhteşem bir törenle kutladı.

   Çağdaş bir ulusun doğum günü, çağdaşlaşma projesinin başlangıcı olarak kabul edilen bu günü, okul öğrencileri, kendilerine yakışan bir kutlama programı ile anlamlandırarak bir kez daha bizlere gösterdi. Atatürk gençliğinin mirasçısı olan gençler ATATÜRK’e olan sevgilerini dillerinden dökülen mısralarla ve coşku seliyle bir kez daha gösterdi.

   Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Sinem ELBASAN’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. 10. sınıf öğrencilerinden Umutcan ALBAYRAK “Bayrak” şiirini büyük bir coşkuyla okuduğu törende, Yabancı Diller Bölümünün hazırladığı “Devrimler” konulu İngilizce piyes ve Cumhuriyet konulu video gösterimi keyifle izlendi. Sosyal Bilimler Bölümü rehberliğinde hazırlanan Cumhuriyet’in ilan edildiği meclisi anlatan piyes büyük bir başarı ile sergilendi. Koro ve modern dans gösterilerinin de yer aldığı tören, Atatürk İnkılapları ışığında Cumhuriyete sahip çıkan gençlerimizin ve Cumhuriyet Gençliğini yetiştiren öğretmenlerimizin büyük bir coşkuyla söyledikleri 10. Yıl Marşı ile sona erdi.

Nasibe Eryetiş’te de Cumhuriyet Coşkusu Hakimdi

   Nasibe Eryetiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından düzenlenen Cumhuriyetin 95. kuruluş yıl dönümü kutlama programında da yine büyük bir coşku ve heyacan vardı. Öğrenciler, ATATÜRK’e olan sevgilerini şiirler, piyesler ve hep birlikte söylenen marşlarla bir kez daha gösterdi.

ERYETİŞ’TE CUMHURİYETE UYANDIK

“Kan akıttık, can verdik, öyle kavuştuk sana,

Adın bile veriyor bahtiyarlık insana.

Seviyoruz biz seni canımızdan ileri,

Atamıza söz verdik dönmeyeceğiz geri.

Eğer birgün uğruna gerekirse canımız,

Damarımızda saklıdır, senin için kanımız.

Yaşamak için ölmek davasıdır HÜRRİYET

Yüzbinlerce şehidin adıdır CUMHURİYET…”,

Bugün Cumhuriyetin 95. Yıl dönümü ve Eryetiş’in nabzı cumhuriyete uyanmış olarak attı. Özgürlüğü soluduk aldığımız her nefeste.

Kanla, kemikle kutsallaşmış toprağımızda Büyük Önderi ve getirdiği güzellikleri tattık bir kez daha…

İstiklal Marşı’mızı okuduk en içten, saygıyla. Evet…” Türk’üm, Türk’üz, Türk kalacağız.” Kardeşçe, arkadaşça. Bugünün anlam ve   önemini bir kez daha duyurduk ‘YARINLARIMIZA’. Hürriyete kavuşmanın verdiği coşkuyla videolar izledik, şiirler söyledik. Atamızın emanetini büyük yüreklere ilmek ilmek dokuttuk ve onun yeniliklerini tattık yeniden doya doya…

Mavi gözlü Ataya pankartlar yaptı geleceği emanet ettiği çocukları. Anılarda yolculuğa çıktık bir anda.

Zafer yolunda bebeğini feda eden ana olduk, babasını şehit veren bir evlat, anasının kınalı kuzusu bir ‘Osman’ olduk ve hep birlikte 10.Yıl Marşı’nı okuduk. “Türk’üz: Cumhuriyet’in göğsümüz tunç siperi.”

Yorumlar kapatıldı.